Hur tar vi hand om det svenska radioaktiva avfallet idag och 100 000 år framåt? Svensk Kärnbränslehantering har uppdraget och kommer påbörja tre komplexa byggprojekt.
SKB:s uppdrag är att på ett säkert sätt ta hand om det radioaktiva avfallet från de svenska kärnkraftverken. I dag lagras kortlivat radioaktivt avfall i ett slutförvar, SFR, i Forsmark, och använt kärnbränsle förvaras i vattenbassänger i ett mellanlager, Clab, i Oskarshamn. För att på ett långsiktigt säkert sätt kunna ta hand om det radioaktiva avfallet behöver SKB bygga ett slutförvar för använt kärnbränsle och en inkapslingsanläggning, samt bygga ut det befintliga SFR. Det är tre världsunika byggprojekt med en drifttid som sträcker sig fram till 2090-talet.
Johan Hedlund, avdelningschef för projekt på SKB, berättar mer. Varmt välkommen!
Johan Hedlund
Civilingenjör
Johan Hedlund är civilingenjör i teknisk fysik och har jobbat nära 20 år med projekt, projektmetodik och verktygsstöd inom Vattenfallkoncernen. Johan är i dag ansvarig för projektverksamheten på SKB.
Vi hjälper dig att utvecklas. Träffa andra ingenjörer genom att delta i våra event.