Sveriges Ingenjörer
Webbinarium

Från motstånd till medvind – lyckas med kommunikationen i förändring

Hur vänder du oro och motstånd till engagemang och framåtrörelse i en förändring? Ledarutvecklaren Bengt Kallenberg berättar hur man kommunicerar effektivt genom förändringens alla faser och skapar delaktighet på riktigt. 

Datum: 28 november 2025
Tid: 12:00 - 12:45
Passar för: Chef, Medlem, Icke-medlem
Digitalt
Anmäl senast: 28 nov.

För att lyckas med ett förändringsprojekt behöver flera delar finns på plats. Det innefattar allt från mål, kompetens, resurser, motivation och en plan. 

En av nycklarna, för att alla ska känna sig informerade och delaktiga, är kommunikationen. Som chef kan det vara nödvändigt att förstå hur du bäst kommunicerar och hur förändringskurvan påverkar mottagligheten för olika målgrupper. I detta webbinarium får du lära dig mer om hur du kan lyckas med förändringsledarskap. 

Vi går igenom:

  • Typer av förändringar med olika svårighetsgrad. 
  • Olika faser i ett förändringsprojekt och vad som behövs för att lyckas. 
  • Förstå förändringskurvan – olika reaktioner att möta och hantera samt ledarens roll i respektive fas.
  • Rätt kommunikation till rätt målgrupp vid rätt tillfälle.
  • Mall för kommunikationsplan.
  • Mall för att hantera olika gruppmedlemmars reaktioner i en förändring.
  • Att kommunicera svåra beslut. 

Webbinariet kommer spelas in och finnas tillgängligt i efterhand för dig som är medlem. Logga in med mobilt BankID på Sveriges Ingenjörer Play.

Har du några frågor? Kontakta event@sverigesingenjorer.se

Varmt välkommen!

Talare

Bengt Kallenberg

Konsult, coach och ledarutvecklare

Sedan 2007 driver Bengt företaget Kallenberg Coaching & Kommunikation AB. Uppdragen består av oftast av ledarskapsutveckling, grupputveckling samt att skräddarsy utbildningar/webbinarier. Bengt Kallenberg är ingenjör i grunden. Han har tidigare arbetat som chef och ledare i olika positioner – marknadschef, konsultchef, säljchef, linjechef, IT-chef – under 17 år. Genom en lång karriär har Bengt dragit åtskilliga lärdomar, provat ett flertal verktyg och modeller, sett olika verksamheter och hållit åtskilliga samtal som ledare och coach. 

Lisa Johansson

Moderator, verksamhetsutvecklare och ansvarig för chefsmedlemmar

Som verksamhetsutvecklare ansvarar Lisa Johansson för utveckling och förvaltning av förmåner, med ett särskilt ansvar för chefsförmåner. Exempel på dessa förmåner är chefsmentorprogram och chefswebbinarier. Chefsmedlemmar är en viktig och prioriterad medlemsgrupp på Sveriges Ingenjörer, därav olika skräddarsydda förmåner. Lisa Johansson har tidigare arbetat som förhandlare och karriärcoach.