Hur tänder man en gnista för teknikintresse? Tekniska museets chef Peter Skogh berättar om deras roll att väcka intresset. I samband med föredraget hålls även årsmöte för distrikt Stockholm.
Nu är det dags för årets viktigaste möte för dig som är medlem i Sveriges Ingenjörer. Som medlem är du en del av ett distrikt som varje år anordnar uppskattade aktiviteter för att öka utbyte och nätverkande mellan dig och andra ingenjörer i ditt närområde.
Nu ska vi välja vilka som ska utveckla verksamheten i distrikt Stockholm under nästa år och vad de ska jobba med. Vi bjuder på matig smörgås som serveras från kl. 17:30.
Att skapa teknikintresse – en inblick i Tekniska museets arbete
Årsmötet pågår kl. 18:00-19:00 och efter detta hålls ett föredrag av Peter Skogh, chef vid Tekniska museet. I sitt föredrag kommer Peter berätta om Tekniska museets roll för att skapa teknikintresse i samhället.
Det här eventet arrangeras av ett distrikt. Distrikten består av ideellt engagerade medlemmar som skapar närhet, nätverk och intresse för dig som medlem. Läs mer om distrikten här.
Inför årsmötet söker valberedningen nya ledamöter till distriktets styrelse.
Skicka in din intresseanmälan till distrikt@sverigesingenjorer.se så hör vi av oss till dig!