Välkommen till en morgonträff med företagarnätverket. Den här morgonen talar Anders Hallgren om hur ett bra konsultavtal ser ut och vad som är viktigt att tänka på.
Välkommen till en nätverksträff med företagarnätverket. Nätverket riktar sig både till dig som driver eller funderar på att starta företag och syftar till att inspirera dig att driva ditt företag lite mer effektivt och målinriktat.
Många konsultavtal utgår från en mall som uppdragsgivaren har. Den tar i regel inte hänsyn till det som är bäst för konsulten. Anders Hallgren som arbetar med stöd till egenföretagare hos Sveriges Ingenjörer går under denna träff igenom vad du ska tänka på och helst undvika om det går.
Fram till 9:00 föreläser Anders, sedan öppnas mötet upp för diskussion och frågor den resterande tiden.
Moderator och verksamhetsutvecklare
Anders Hallgren är nätverksledare för Sveriges Ingenjörers företagarnätverk. Han är förbundets expert på frågor som rör att starta och driva eget företag. Han har tidigare arbetat som egenföretagare i flera olika branscher. Anders är civilingenjör och medlem.