Det finns ingen logik detta. En erfaren ingenjör har hunnit se projekt lyckas och misslyckas, byggt upp omdöme och lärt sig vilka genvägar som blir dyra i längden. Det är precis den sortens kunskap som borde vara ovärderlig när Sverige ska klara digitalisering, klimatomställning och hårdare internationell konkurrens.
Ändå visar Sveriges Ingenjörers rapport "Vid 50 års ålder ökar arbetslösheten" att arbetslösheten börjar stiga tidigt. För en 64-årig ingenjör är risken att vara arbetslös nästan fyra gånger högre än för en 44-åring. Det är den enda jämförelse som egentligen behövs för att förstå att något är fel. Strax efter 50 års ålder vänder kurvan tydligt uppåt.
Bakom kurvorna finns människor som skickar ansökningar och möts av tystnad. En ingenjör berättar om erfarenheten att på några år gå från att ha en eftertraktad profil till att söka ett tjugotal tjänster utan en enda intervju. En annan har fått höra att arbetsgivaren söker någon ”mer formbar”. Man kan fråga sig vad de orden egentligen betyder. Mindre erfaren? Billigare? Yngre?
Det här drabbar förstås den enskilde, som förlorar både inkomst och känslan av att vara behövd, men det drabbar också oss andra. När kvalificerade ingenjörer lämnar arbetslivet i förtid försvinner kompetens som företag och samhälle säger sig sakna. Vi betalar för arbetslösheten samtidigt som vi tackar nej till kunskapen.
När lång yrkeserfarenhet behandlas som ett hinder har rekryteringen tappat kontakten med verksamhetens verkliga behov.
Arbetsgivare behöver därför våga granska sina reflexer. Vem kallas till intervju? Vilka antaganden görs om lärande, drivkraft och tid kvar i yrkeslivet? Erfarenhet måste bedömas som den tillgång den är, inte som ett bäst före-datum.
Vi kan inte både klaga över kompetensbrist och göra erfarna ingenjörer osynliga. Om vi vill att människor ska arbeta längre måste vi också se till att de fortfarande är välkomna på arbetsmarknaden.
Johan Kreicbergs, samhällspolitisk chef på Sveriges Ingenjörer
Denna text publicerades första gången i Sveriges Ingenjörers nyhetsbrev Analys och insikt.
Där samlas analyser, ställningstaganden och debatt för dig som både vill förstå och påverka utvecklingen. Du får perspektiv på aktuella samhällsfrågor, arbetsliv och teknikutveckling. Allt ur ingenjörernas synvinkel.