– Jag vill ligga steget före, särskilt inom automation och robotik. Modulerna i Ingenjör 4.0 gav mig en helhetsbild av områden som är direkt relevanta för min karriär, säger han.
Farzad har genomfört flera moduler i Ingenjör 4.0, med särskilt fokus på automation och robotik. Han beskriver dem som tydliga, aktuella och praktiskt användbara. Han lyfter särskilt flexibiliteten i upplägget:
– Det bästa är att jag kan studera i min egen takt och kombinera modulerna med andra studier och projekt. Det är en stor fördel att utbildningen är så flexibel och helt digital.
Han har redan börjat använda kunskaperna från utbildningen i praktiken:
– Metoderna och insikterna från modulerna använder vi i våra labbexperiment och i analysen av maskinbeteenden. Det har gett mig en bredare och djupare verktygslåda.
Ta chansen och framtidssäkra din kompetens med Ingenjör4.0.