Bli medlem
Sveriges Ingenjörer

Lyten slutför förvärvet av Northvolt

Idag meddelade Lyten att förvärvet av Northvolt Sweden nu är slutfört. Beskedet kommer knappt ett år efter Northvolts konkurs.
Nyheter
2026-02-27
Camilla Frankelius, förhandlingschef på Sveriges Ingenjörer.

Sveriges Ingenjörer tillsammans med andra berörda fackföreningar har haft en nära dialog med Lyten under hela processen och kring det återanställningsprogram som nu påbörjas i Skellefteå och Västerås. Lyten planerar att anställa fler än 600 medarbetare under de kommande 12 månaderna.

Mycket dialog har också förts kring företrädesrätten till anställning för de som tidigare har varit anställda på Northvolt som går ut sista mars samt om Lytens anställningsavtal, som inte följt svensk praxis.
 
– Vi är glada att tillträdet äntligen sker. Vi ser fram emot fortsatt samarbete och hoppas Lyten kan vara en attraktiv arbetsgivare för våra medlemmar. Vi vet att vi har medlemmar som vill jobba på Lyten, men frågan är om de fortfarande är tillgängliga och kan släppa de andra arbeten de redan fått under tiden, säger Camilla Frankelius, förhandlingschef på Sveriges Ingenjörer. 
 
I nuläget har Sveriges Ingenjörer ett 30-tal medlemmar anställda i Lyten, ett 10-tal i Skellefteå och ett 20-tal i Västerås. Som mest hade Sveriges Ingenjörer 650 medlemmar som var anställda på Northvolt.