Bli medlem
Sveriges Ingenjörer

Trendbrott för ingenjörernas arbetsmarknad – ökad optimism

Efter en längre period av försämrade förväntningar syns nu ett tydligt trendbrott i ingenjörernas syn på arbetsmarknaden. Arbetslösheten sjunker och fler ser möjligheter att byta jobb till en högre lön.
2026-07-09 15:18
Arbetsmarknad
Johan Kreicbergs, Sveriges Ingenjörers samhällspolitiska chef.

I sommarmätningen 2026 från Sveriges Ingenjörer uppger 44 procent av medlemmarna att de ser goda möjligheter att få ett jobb med högre lön, jämfört med 37 procent i november 2025. Det är första gången på sedan 2022 som den nedåtgående trenden bryts. 

– Det här är ett tydligt skifte. Ingenjörerna har blivit mer optimistiska, vilket tyder på att arbetsmarknaden håller på att stärkas, säger Johan Kreicbergs, samhällspolitisk chef på Sveriges Ingenjörer. 

Arbetslösheten bland förbundets medlemmar låg i maj 2026 på 1,5 procent och har varit stabil under årets första månader.  I jämförelse med andra grupper är arbetslösheten bland ingenjörer mycket låg.  

– Under maj sjönk arbetslösheten något och det finns flera faktorer som pekar mot en fortsatt förstärkning av arbetsmarknaden. Försvarsindustrin fortsätter att växa, kronkursen har blivit mer gynnsam och det finns ett uppdämt investeringsbehov inom industrin, säger Johan Kreicbergs. 

Skillnaderna mellan olika ingenjörsinriktningar är små. Högskoleingenjörer inom bygg och samhällsbyggnad sticker dock ut. Efter att tidigare ha haft högre arbetslöshet än genomsnittet har nivån nu sjunkit till 1,5 procent, i linje med övriga ingenjörer. Utvecklingen sammanfaller med tecken på återhämtning i byggbranschen. 

Fakta: Arbetsmarknadsläget för ingenjörer 

  • Rapporten publiceras två gånger per år och bygger på statistik över arbetslösheten bland Sveriges Ingenjörers medlemmar samt en enkät till 2 000 medlemmar. 

  • I sommarmätningen 2026 var svarsfrekvensen 46 procent. 

Pressjour Sveriges Ingenjörer