Bli medlem
Sveriges Ingenjörer
Studiebesök

Studiebesök – Strålbehandlingsavdelningen NUS

Vilken roll har ingenjören på en strålbehandlingsavdelning och hur fungerar den tekniska utrustningen? Ta del av svaret vid detta studiebesök på Norrlands universitetssjukhus. 

Datum: 26 maj 2026
Tid: 17:30 - 20:00
Passar för: Medlem, Icke-medlem
Anmäl senast: 20 maj

Följ med på ett besök till Strålbehandlingsavdelningen på Norrlands universitetssjukhus i Umeå. Under kvällen får du möjlighet att knyta kontakter och lära dig om ingenjörers roll och möjlighet inom Region Västerbotten.

Kvällen inleds med en kort föreläsning där Magnus Jälmbrant pratar om den tekniska utrustning som finns på avdelningen, ingenjörens roll i verksamheten och de ingenjörsroller som finns i regionens verksamhet som helhet. Därefter blir det en gemensam rundvandring.

Vi bjuder på matig macka med dryck från kl. 17:30, sedan börjar programmet kl. 18:00. 

Det här eventet arrangeras av ett distrikt. Distrikten består av ideellt engagerade medlemmar som skapar närhet, nätverk och intresse för dig som medlem. Läs mer om distrikten här.