Sveriges Ingenjörer

Fastighetsarbetsgivarna Almega

Kollektivavtal mellan Fastighetsarbetsgivarna Almega, Sveriges Ingenjörer, Unionen Ledarna och Seko. Omfattar bland annat löneprinciper, allmänna anställningsvillkor så som semester, sjuklön, övertidskompensation och restidsersättning med mera.

Kollektivavtalet gäller för alla som är anställda och arbetar inom avtalsområdet (dock inte tjänstemän i företagsledande ställning). Det gäller även för den som inte är med i facket. 

Det kan också finnas lokala kollektivavtal på arbetsplatsen, som kompletterar det centrala avtalet, om till exempel formerna för inflytande och samverkan, om regler för arbetstidsförläggning eller andra viktiga frågor. Ett lokalt avtal tecknar akademikerföreningen direkt med arbetsgivaren.

2025-06-04: Nytt kollektivavtal med Fastighetsarbetsgivarna klart

Sveriges Ingenjörer och Fastighetsarbetsgivarna har kommit överens om ett nytt kollektivavtal. En viktig framgång är att ett system för arbetstidsförkortning införs, med avsättningar motsvarande en ledig dag. Avtalsvärdet är 6,4 procent, varav 5,5 procent till löneökning, 0,4 procent till flexpension och 0,5 procent till arbetstidsförkortning under avtalsperioden. 
Avtalet gäller från 1 juni 2025 till 31 maj 2027.

Läs om alla förändringar i avtalet

Kompetensutveckling – partsgemensamt material

I den här partsgemensamma skriften finns bra tips och handfasta råd om kompetensutveckling i tjänsteföretag. Skriften riktar sig till dig som är intresserad av kompetensutvecklingsfrågor, vare sig du är förtroendevald, medlem eller arbetsgivarföreträdare.

Lönesamtal – partsgemensamt material

Här är två skrifter som du kan använda för att förbereda dig inför lönesamtalet.

Kontakt

Branschansvarig ombudsman:

Anders Brandt

Kontakt via e-post: forhandling@sverigesingenjorer.se

Senast uppdaterad 2025-06-11