Sveriges Ingenjörer

Otillräcklig satsning på utbildning av ingenjörer

Satsningen på ingenjörsutbildningen ökade inte kvaliteten som regeringen tänkt, utan bromsade bara nedgången och användes till högre lokalkostnader.
Nyheter
2025-08-25

Det kan Sveriges Ingenjörer visa i en ny rapport som bygger på en enkät till sex universitet. Inget av lärosätena har kunnat rapportera konkreta förbättringar för studenterna efter den satsning som Riksdagen klubbade 2023.

Alltför få ingenjörer tar examen från sina utbildningar och anslagen per student har urholkats under lång tid. Anslagen motsvarar i dag drygt 60 procent av vad de var för 30 år sedan. Då är det inte konstigt om stödet och förutsättningarna för studenterna att klara studierna har försämrats.

Rapporten visar att de nuvarande resurserna inte räcker för att säkerställa utbildningens kvalitet, vilket gör en permanent höjning av anslagen nödvändig.

– Om regeringen menar allvar med att värna ingenjörslandet Sverige krävs en förnyad satsning redan nu i höstbudgeten, säger Sveriges Ingenjörers förbundsordförande Ulrika Lindstrand.

Sveriges Ingenjörer vill därför se en höjning med 450 miljoner kronor årligen utöver nuvarande paket. Det skulle innebära en permanent höjning på 755 miljoner kronor i årligt anslag jämfört med före ingenjörspaketet.

Rapporten bygger på intervjuer med utbildningsansvariga vid sex av landets största tekniska universitet: Chalmers tekniska högskola, Kungliga Tekniska högskolan (KTH), Linköpings universitet, Luleå tekniska universitet, Umeå universitet och Uppsala universitet.

Läs rapporten om effekten av satsningen på ingenjörsutbildningen